SON - AKBANK SANAT ULUSLARARASI KÜRATÖR YARIŞMASI

Son beş yıldır Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması’nın güçlü bir uluslararası küratöryel platforma dönüşmesine tanıklık etmekten büyük zevk aldım. Bu beş yılda yarışmanın yapısını geliştirdim, jüriyi ve başvuruları uzun bir süreçte ön değerlendirmeden geçiren kişileri koordine ettim. Koordinatör olarak görev yaptığım süre boyunca Akbank Sanat ile proje bazında çalıştım, Akbank Sanat’ın çalışanı değildim. (Kurumun organizasyon yapısındaki pozisyonuma dair yapılan spekülasyonlar yüzünden bu açıklamayı yapma gereği duyuyorum).

Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması 2015 Sergisi’nin iptalinin ardından, yardımcı olabilmek için epey zaman harcadım. Durumu kurumdakiler, 2015’in kazanan Barış-Sonrası sergisinin küratörü Katia Krupennikova ve jüri le tartıştım. (1) İptali ve ardından neler gelebileceğini kurum ve küratörle tartıştım; (2) serginin yeniden kurulmasının imkansız olduğu noktada serginin bütünüyle ya da içindeki işlerin başka yapı, etkinlik, ya da mekanlarda gösterebilmek için küratöre önerilerde bulundum, bazılarıyla iletişime geçip, yardım etmeye çalıştım; (3) sergi yapmanın, küratörlüğün ve sanat üretiminin sorumlulukları ve konularını başka mecralarla tartışmak için de önerilerde bulundum.

Ancak üzülerek söylüyorum ki tepkilerin yıkıcı tonu, suçlamalar ve meseleye hiç bir açıklık getirilemediği için başaramadım. Gelinen noktada benim çabalarım da yarışmanın amacı da anlamını yitirmiş durumda. Bu nedenle Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması’nı bırakma kararı aldım ve bu kararımı kurumla da paylaştım. Bu kararı şimdi kamuyla da paylaşmış oluyorum. Yıllarca kollektif bir şekilde yapılanan emeğin bu şekilde yitiyor olmasına tanıklık ettim ve bundan dolayı çok büyük bir üzüntü duyuyorum.

Bugüne dek bu yarışmaya katkıda bulunan jüri üyeleri Jack Persekian, Francis McKee, Anne Barlow, Christine Tohme, Branko Franceschi, Susanne Pfeffer, Anna-Kaisa Rastenberger, Sam Bardaouil, Till Fellrath, Bassam El Baroni, Paul O’Neill, Iris Dressler ve Hans D. Christ’e; ön-izleme sürecinde emeği geçen Duygu Demir, H.G. Masters, Leonardo Bigazzi, Yane Calovski, Tina Sherwell, Ece Pazarbaşı, Annie Belz, Stephanie Bailey ve Övul O. Durmuşoğlu’na; seçilen küratörler, Alejandra Labastida (2012), Franz Thalmair (2013), Niekolaas Johannes Lekkerkerk (2014), ve Katia Krupennikova’ya (2015), bu sürece dahil olan tüm sanatçılarla birlikte içten teşekkür ediyorum. Elbette, Akbank Sanat’a bunca yıl bu projeyi destekleyip, ağırladığı için şükran borçluyum.